WEB PORTAL SİSTEMİ

Web Portal Sistemi

Web Üzerinde e-ticaret uygulamaları içinde en bilineni B2C ( Firmadan - müşteriye) sistemidir.B2C pazarı, karşımıza daha çok web üzerinden direk son kullanıcıya satış yapan web portalları ve sanal mağazalar aracılığıyla çıkmaktadır. İnternet üzerinden Perakende ve mağazacılık kavramı da B2C Yerine kullanılabilir. Bu sistemde müşteriler ürünleri bir firma web sitesinden ya da firmanın ürünlerini verdiği ve başka firmaların ürünlerinin de pazarlandığı web portalları veya sanal mağazalardan (e-ticaret siteleri) sipariş ederler.

B2C Alışveriş sisteminin;

Haftanın 7 günü 24 saat sipariş alabilme ve ürün satışı. Müşteriye aracı olmadan doğrudan ulaşabilme, Web yazılımındaki geri bildirim sistemi ve interaktif uygulamalar sayesinde müşteri istek, talep ve şikayetlerini yakından izleyebilme fırsatı, Tüm dünyaya açılabilme ve rekabet edebilme fırsatı. Pazarlama faaliyetleri için gereken personel, zaman, dükkan kirası ve araç maliyetlerini minimuma indirebilme, müşteri yönünden alışverişte zaman, mekan gibi zorunlulukların ortadan kalkması.

Ayrıca alışveriş sürecinin uzamadan kolayca tamamlanması gibi avantajları vardır. Genel olarak B2C pazarında oluşan başarı daha kolay rakamlara dökülür. Satılan her malın ve müşterilerin her türlü istatistiği size doğru yolu bulmanızda yardımcı olur.