CORONA SONRASI İŞ HAYATINDA YAŞANACAK DEĞİŞİKLİKLER

Corona Sonrası İş Hayatında Yaşanacak Değişiklikler

Her geçen gün COVID-19 pandemisine karşı sosyal mesafe ve karantina sürecinde evden çalışmaya adapte olmanın yollarını öğreniyoruz. Hepimiz bu durumun ne kadar süreceği ve normal çalışma hayatlarına ne zaman döneceğimiz konusunda farklı yorumlarda bulunsak da, gerçek şu ki; bu kriz çalışma şeklimizi kalıcı olarak değiştiriyor.

Corona virus, meslektaşlarıyla hızlı bir şekilde iletişim kurmak için e-posta, sohbet ve video konferansa güvenerek, insanların evden kolaylıkla çalışabileceklerini bize ispatlamış bulunmakta. Birçok çalışan, salgın kontrol altına alındıktan sonra bile ofise dönmeyecek ve fiziksel çalışma alanlarına ve kağıt dosyalara duyulan ihtiyaç azalacaktır.

Her zaman çevrimiçi olmak da tipik iş gününü değiştirecektir. Sekiz saatlik iş günleri artık mevcut değil. Bu, çalışanların aile zamanlarını, kişisel zamanlarını, boş zamanlarını ve uyku saatlerini paylaşarak net sınırlar belirlemelerini gerektirir. Aksi takdirde, çalışanlar dayanılmaz bir gün geçirerek yaşam kalitelerini düşürebilirler.

Hızlandırılmış Dijital Dönüşüm

COVID-19, şirketleri küresel olarak tamamen dijital dönüşümlerini hızlandırmaya zorluyor. Dijital dönüşüm; bilgiye erişebilmemiz için, bu bilgileri kapsayan uzun PowerPoint sunumlarını ortadan kaldırarak, insanların daha kısa, çevrimiçi toplantılarda önemli sorunları çözmeye odaklanmalarını sağlayacaktır.

 

Daha Az Orta Düzey Yönetici ve Danışman

Son yıllarda, saha çalışanlarının maliyetlerini azaltmak için süreçlere odaklanmak, daha fazla orta düzey yönetici, analist ve danışman katmanına yol açmıştır. Dijital dönüşüm ile şirketlerin çok daha az orta düzey yöneticiye, proje yöneticisine ve yönetici asistanına ihtiyacı olacak. Kullanımı kolay takvim araçları ve video konferans sistemleri ile idari desteğe daha az ihtiyaç duyulacak.

 

Çalışanların Zamanını Kontrol Etmek Yerine Sonuçlara Odaklanılacak

Liderler, çalışanlarını güçlendirmeye, ortak bir misyon etrafında onlara enerji vermeye ve çalışmalarının sonuçlarını ölçmeye daha fazla dikkat edecektir. Şirketler, çalışanların girdilerini ölçmek yerine, pazar payı ve müşteri geri bildirimi gibi ileriye dönük metriklere odaklanacak. COVID-19'un neden olduğu bu korkunç trajedi, yeniliğin kilidini açıyor. Bu dönüşüm, sadece ofis hayatının doğasını değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda şirketleri daha etkili hale getirecektir. Yarının işini icat etmek için bugünün sıkıntısını nasıl kullanacağını anlayan şirketler, uzun vadede başarılı olacaklardır.